The Red Kitten

Blog o ED, książkach i nie tylko
teatr

Szpak Fryderyk – sztuka teatralna

Raz na jakiś czas, mniej więcej tak raz w miesiącu robimy sobie z Olą wolne od przedszkola i idziemy do białostockiego teatru lalek.  Tak było też i dziś – trafiłyśmy na “Szpaka Fryderyka”. Genialna opowieść o tolerancji zarówno dla młodszych jak i starszych. Całość wystawiana na małej kameralnej sali, gdzie poduszki pełnią funkcję siedzeń. Na środku sceny wielka, stara szafa, a wszędzie porozrzucane boa z piór tworzą swoisty klimat.

Twórcy wyszli z założenia, że zamiast kamienicy postawią na scenie starą szafę. Bo przecież to w szafie kryją się tajemnice, strachy i duchy. Ale też tam można znaleźć schronienie, kiedy jest się jeszcze dzieckiem.

 

Spektakl dotykał spraw tolerancji i utrwalania stereotypów. Bohaterami są pan Huber (Artur Dwulit) i pani Maier (Sylwia Janowicz-Dobrowolska). To samotni sąsiedzi, którzy mają swoje, małe, własne, ekscentryczne przyzwyczajenia. Pan Huber karmi ptaki, a pani Maier hoduje szczury. Ta historia uczy, że nie można oceniać po pozorach. Okaże się bowiem, że na pierwszy rzut oka ohydne szczury potrafią zrobić coś miłego i dobrego. I uratować inne stworzenie.

Naprawdę warto się wybrać, obie bawiłyśmy się przednie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *